نقد فیلم Another Round

امروز قصد داریم نگاهی داشته باشیم به جدیدترین ساخته توماس وینتربرگ (Thomas Vinterberg) کارگردان دانمارکی که امسال با جدیدترین ساخته اش مجددا توانسته نظر اکثر منتقدان سینما را جلب کند. با نقد فیلم Another Round همراه زیمگ باشید.

یک فیلم غیر هالیوودی که از مدعیان اسکار امسال است

بگذارید در ابتدا یک بیوگرافی کوتاه از کارگردان این اثر یعنی توماس وینتربرگ داشته باشیم تا با او و آثارش بهتر آشنا شویم. وینتربرگ یکی از بهترین کارگردانان سینمای دانمارک است و تا به الان فیلم های کوتاه و بلند زیادی ساخته است که از جمله مهمترین این آثار می توان به فیلم Festen‎ (جشن) محصول ۱۹۹۸ و فیلم Kursk‎ محصول ۲۰۱۰ اشاره کرد. اما بهترین ساخته این کارگردان دانمارکی بدون شک فیلم تحسین شده The Hunt (شکار) محصول ۲۰۱۲ است. این فیلم در آن سال سروصدای بسیار زیادی در بین دوستداران سینما بپا کرد و برخی از منتقدان این فیلم را بهترین ساخته سال ۲۰۱۲ می دانستند.

در فیلم شکار مدس میکلسون (Mads Mikkelsen) نقش اصلی را برعهده داشت و در نهایت نیز توانست نامزد جشنواره های مختلف شود و جایزه بهترین بازیگر مرد را از جشنواره کن دریافت کند. وینتربرگ در فیلم شکار دست روی داستانی فوق العاده گذاشته بود و باید گفت در انتخاب میکلسون به عنوان بازیگر نقش اصلی مرد بسیار خوب عمل کرده بود. داستان فیلم در رابطه با معلمی بود که به خاطر دروغی کوچک، زندگی و شغلش در آستانه نابودی قرار می گیرد. یکی به لوکاس (میکلسون) برچسب تجاوز به کودک را میزند و این موضوع باعث می شود که انگشت اشاره تمام اشخاصی که می شناسد به سمت او کشیده شود. لوکاس یک معلم است و بیشتر زمان روزش را با کودکان می گذراند، حال فک کنید که این دروغ چه تاثیری در شغل و روابطش خواهد گذاشت.

وینتربرگ با یک داستان فوق العاده دیگر بازگشته و بنظر من توانسته که تا حد زیادی موفقیت های فیلم The Hunt را تکرار کند. سال ۲۰۲۰ فیلم Another Round (راند دیگر) اولین با در جشنواره تورنتو اکران شد، که از طرف آن جمع تماشاگر بسیار مورد تحسین قرار گرفت. وینتربرگ در فیلم جدیدش دوباره با مدس میکلسون همکاری داشته و میکلسون در این فیلم همانند فیلم شکار، نقش یک معلم را ایفا می کند.

نقد فیلم Another Round - شاهکاری متفاوت با بازی مدس میکلسون

جوانی چیست؟ یک رویا، عشق چیست؟ محتوای یک رویا

نگاهی کلی به داستان فیلم Another Round

تنها کسانی که نیمی از عمرشان را گذارنده اند، می توانند بحران میانسالی را درک کنند. خودتان را در سن پنجاه سالگی تصور کنید، نیمی از عمر شما گذشته و این باعث می شود که بخواهید نگاهی به گذشته خود و تصمیمات ناموفقی که گرفته اید، داشته باشید. این قضیه باعث ایجاد شک در بسیاری از مسائل زندگی و اضطراب میشود. حال وینتربرگ در فیلم جدیدش راه کاری برای حل این اضطراب ارائه داده است. داستان فیلم Another Round در رابطه با تعدادی معلم یک مدرسه است که رفاقتی چند ساله دارند. این جمع به سن میان سالی رسیده اند و حس می کنند دیگر پیر شده اند و آن شادابی و سرزندگی گذشته را در خود حس نمی کنند. در بین این جمع یکی از افراد ایده ای جالب را بیان می کند که ممکن است بتواند راه درمانی برای این مسئله باشد.

این ایده در اصل متعلق به یک فیلسوف نروژی است که گفته، زمانی که انسان متولد می شود باید پنج صدم درصد الکل در خونش داشته باشد و نبود این میزان از الکل باعث می شود که انسان حس سرزندگی را از دست بدهد. تمام این صحبت ها توسط یکی از جمع معلمان گفته می شود و باقی جمع نیز این ایده را بسیار جالب می بینند و تصمیم دارند که آن را در ادامه زندگیشان عملی کنند تا حس جوانی از دست رفته خود را دوباره بدست آورند. تا به اینجای داستان متوجه میشویم که کارگردان فیلم به سراغ یک موضوع جالب رفته است که در جوامع غرب بسیار طرفدار دارد. یک نوشیدنی که در برخی موارد زندگی بسیاری را تغییر داده و همه به صورت روزمره با آن سروکار دارند. به ظاهر داستانی ساده است ولی نحوه داستان گویی وینتربرگ آن را تبدیل به یک آثر ماندگار می کند.

نقد فیلم Another Round - شاهکاری متفاوت با بازی مدس میکلسون

ادامه مطلب ممکن است بخشی از داستان را برای شما فاش کند

همانطور که اشاره کردیم، فیلم Another Round محصولی از کشور دانمارک است و مردم این کشور همانند مردم روسیه علاقه زیادی به نوشیدنی های الکلی دارند. در دانمارک افراد از سنین کم مصرف این نوشیدنی ها را شروع می کنند و به گونه ای نوشیدنی های الکلی ریشه در فرهنگشان دارد. داستان فیلم «راند دیگر» دقیقا دست روی این موضوع گذاشته و به رابطه انسان به این مایع طلایی باستانی می پردازد و جمعی از معلمان سالخورده را به نمایش می گذارد که قصد دارند یک آزمایش را انجام دهند. آن ها با هم قرار می گذارند که هر روز میزان مشخصی نوشیدنی مصرف کنند تا میزانی الکل همیشه در خونشان باشد.

در ابتدا آزمایش همان گونه که فکر می کنند پیش می رود و آثار آن را در زندگی روزمره به وضوح مشاهده می کنند. مثلا معلم ورزش از اعتماد به نفسی که اکنون در وجودش می بیند، به یکی از شاگردان کلاسش می دهد، معلم موسیقی شروع به یاد دادن هارمونی به کلاس می کند. از طرفی معلم تاریخ (میکلسون) در کلاس فضایی پرشور ایجاد می کند که تمام شاگردان شروع به تشویق او می کنند. و این درحالی است که درس تاریخ معمولا برای تعداد زیادی بسیار سرد و خسته کننده است. این جمع معلم افسرده اکنون دوباره آن عصاره جوانی و اعتماد به نفس و میل به زندگی را بدست آورنده اند. اما این تنها شروع ماجرا است و در ادامه نقش اصلی فیلم یعنی مارتین (میکلسون) و دیگر دوستانش هر کدام به نحوی با تبعات این ماجرا روبرو می شوند.

فیلم جدید وینتربرگ در رابطه با جوانی و عشق است

باید گفت که فیلم Another Round در رابطه با جوانی و عشق است. در ابتدای فیلم یک جمله از کی‌یر کگور فیلسوف دانمارکی ذکر می شود که گفته جوانی چیست؟ یک رویا، عشق چیست؟ محتوای یک رویا. همین موضوع به ما در همان ثانیه های ابتدایی می گوید که فیلم در رابطه با جوانی و عشق است. همزمان صدای ریخته شدن نوشیدنی در یک لیوان شنیده می شود که آن نیز به نوشیدنی های الکلی اشاره دارد. در سکانس آغازین تعدادی دانش آموز را در حال مسابقه و تفریح دور یک دریاچه می بینیم و در ادامه یک دفعه به جلسه رسمی مدیر مدرسه با معلمان وارد می شویم که فضایی سرد دارد و در نگاه شخصیت مارتین می توان افسردگی و بی حوصلگی را به وضوح دید.

نقد فیلم Another Round - شاهکاری متفاوت با بازی مدس میکلسون

مدس میکلسون را می توان یکی از مهمترین عوامل موفقیت فیلم جدید وینتربرگ دانست. او بازیگری فوق العاده است که به خوبی توانسته ابعاد مختلف شخصیت مارتین را به عنوان یک معلم میانسال به ما نشان دهد. در ابتدای فیلم مارتینی را می بینیم که هنوز هیچ گونه نوشیدنی مصرف نکرده و افسرده است. مارتینی که با تمام حرکات بدنش و نوع نگاه کردن سردش و حتی صدایش به ما همه چیز را بدون دانستن زره ای از اتفاقات زندگیش می فهماند. در ادامه با مصرف نوشیدنی مارتینی را در کلاس درسش می بینیم که نوع نگاهش به کل تغییر کرده و حرکات بدنش همانند سابق نیست و نوع صحبت کردنش با اطرافیان کاملا عوض شده است. میکلسون تمام این احساسات و تغییرات ابعاد مختلف شخصیت مارتین را به شکلی فوق العاده به بیننده نشان می دهد و این چیزی نیست که هر بازیگری توانایی انجام آن را داشته باشد.

خانه مارتین یک راه روی بسیار طولانی دارد و شکلی مستطیل که کارگردان می خواهد با دیدن این فضا، سرد بودن روابط را در خانواده مارتین نشان دهد. شخصیت مارتین رابطه گرمی با فرزندان و همسرش ندارد و در پلان هایی از فیلم «راند دیگر» این موضوع کاملا دیده می شود. شما باید به تمام اتفاقات ریز و درشت فیلم وینتربرگ دقت کنید، چرا که هر کدام از این اتفاقات بی دلیل نیست و در پایان قرار است خیلی چیزها را روشن کنند.

مارتین مهمترین شخصیت فیلم وینتربرگ نیست و سه دوست دیگر او نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. آن سه نفر دیگر نیز وضعیتی به مراتب بدتر دارند. یکی از آنها به تازگی عشق زندگیش را از دست داده و طلاق گرفته است. دیگری درصدد است که یک رابطه عاشقانه را آغاز کند. همین به موضوع خانواده اشاره دارد و کسی که آن را ندارد، در وضعیت بدی به سر می برد و از همه بدتر کسی است که خانواده خود را از دست داده است. وینتربرگ به ستایش کلمه خانواده می پردازد و اهمیت آن را در جامعه نشان می دهد.

اشاره به گذشته شاد شخصیت مارتین

وضعیت بد زندگی این چهار معلم باعث شده که در میانسالی خود را گم شده ببینند و معنای جوانی را بیش از همیشه فراموش کنند. این چهار دوست در بخشی از فیلم در یک رستوران جمع می شوند و یکی از آن ها به گذشته شخصیت مارتین اشاراتی می کند و ما می فهمیم که او در جوانی یک رقصنده بوده است و زندگی شادی را بر خلاف حال حاضرش پشت سرگذاشته است. ایده مصرف الکل در این جمع مطرح می شود و همه آنها با هم این موضوع را بسیار جالب می دانند و سعی دارند با ارائه مثال های مختلف اشخاص معروف تاریخ، این کارشان را عادی جلوه دهند. این چهار نفر با صحبت از اشخاص تاریخی سعی در گول زدن خود دارند و دلیل آن نیز آرامشی است که روحشان تشنه آن است.

در جاهای مختلف فیلم شاهد این هستیم که افراد برای کم کردن عذاب وجدانشان سعی دارند پشت دروغ هایی که می گویند قایم شوند. مثلا زن مارتین که در حال خیانت به اوست، در ذهنش این گونه خود را آرام می کند که شوهرش الکلی است و توجه ای به خانواده ندارد.

نقد فیلم Another Round - شاهکاری متفاوت با بازی مدس میکلسون

معنای حرکات دوربین در فیلم Another Round

تکته جالبی که باید در فیلم راند دیگر به آن توجه کنید این است که در زمان مستی افراد، دوربین نیز حالتی مست گونه را به ما نشان می دهد. یعنی شاهد تکان های دوربین در صحنه های مستی افراد هستیم. همانند این است که از نگاه یک فرد مست ماجرا را به ما نشان می دهد. دلیل این نیز به یکی از اصل های فیلمسازی برمی گردد که فرم و محتوا باید در راستای یک دیگر باشند. وقتی محتوا از فردی مست حرف می زند، پس فرم نیز باید به گونه ای باشد که مخاطب بتواند این حالت مستی را بهتر متوجه شود. اما در حالتی که شخصیت ها کاملا در حالت عادی قرار دارند، ما می بینیم که دوربین به صورت سکون قرار دارد و حرکت خاصی را شاهد نیستم.

یکی از مهمترین سکانس های فیلم مربوط به اواخر فیلم است که شخصیت مارتین و تامی برای آخرین بار با هم دیدار می کنند. تامی اکنون می داند که مارتین از خانوادهش فاصله گرفته و احتمال دارد خانوده اش از هم بپاشد. تامی در این دیدار آخر به او جمله ای مهم می گوید و به گونه ای او را به خانواده اش بر می گرداند. تامی به مارتین می گوید که این هیچ ارزشی ندارد و منظور او زندگی مجردی است. و در ادامه برای مارتین و همسرش آرزوی عشق می کند. پایان فیلم فوق العاده بود و به گونه ای حس زندگی را به تماشاگران داد. مارتین رابطه اش با همسرش خوب می شود و در نهایت سکانس فوق العاده رقص پایانی فیلم توسط مارتین را داریم که به گونه ای تمام مشکلاتش را فراموش کرده و برای لحظاتی پا به جوانی می گذارد.

جمع بندی

فیلم جدید وینتربرگ در رابطه با نوشیدنی های الکلی نیست و قصد ندارد بگوید که این نوشیدنی ها خوب هستند و یا مضر. در این فیلم هیچگونه قضاوتی در رابطه با شخصیت ها نمی شود و تماما در رابطه با شروع راندی جدید از جوانی است که همه به دنبالش هستند. Another Round شما را در لحظاتی با حرکات دوربین به وجد می آورد و بازی بی نقص مدس میکلسون نقطه اوج این فیلم بحساب می آید.

فیلم «راند دیگر» یک پیام ساده دارد و آن پیام این است که هیچ وقت برای شروع تغییرات دیر نیست و شما در هر سنی باید بتوانید زندگی را از نو شروع کنید. و در آخر تنها عشق است که مرحمی بر تمامی مشکلات است.

وینتربرگ فیلم Another Round را به دخترش تقدیم می کند

در پایان فیلم وینتربرگ این اثر را تقدیم به دخترش ایدا می کند. در ابتدا قرار بود که ایدای ۱۹ ساله جزء لیست بازیگران این فیلم باشد که در همان مراحل شروع ساخت در تصادفی متاصفانه جان خود را از دست می دهد. همین باعث میشود که ساخت فیلم راند دیگر تبدیل به مهمترین دغدغه وینتربرگ شود. او به خاطر زنده کردن یاد دخترش بخش هایی از فیلم را در همان دبیرستان و کلاسی که ایدا درس خوانده ضبط کرده است. برخی از نوجونان حاضر در کلاس نیز در اصل همکلاسیان واقعی دخترش ایدا هستند.

در بخش نقد فیلم ما هر هفته نگاهی به مهمترین آثار سینما داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *