بیوگرافی Hayao Miyazaki

بیوگرافی Hayao Miyazaki

این هفته سعی داریم نگاهی کوتاه داشته باشیم به زندگی و آثار یکی از چهره های شناخته شده سینمای ژاپن که توانست با ساخت انیمه ها و انیمیشن های بسیار مطرح در سطح جهانی به شهرت بسیار زیادی دست پیدا کند. برای مطاله بیوگرافی Hayao Miyazaki با ما در مجله خبری زیمگ همراه باشید.

شاید بتوان بجرائت هایائو میازاکی را یکی از تاثیرگذارترین انیماتوریست های شرق آسیا دانست که با ارائه مفاهیمی بسیار ژرف به تقابل خیر و شر در آثار خود می پردازد. داستانهایی که از دل کهن ترین افسانه های تاریخی آسیایی استخراج شده اند و با دستان ظریف هنرمندی چیره دست رشته به رشته با مفاهیم مدرن تر درهم آمیخته اند. تصاویری زیبا و خوشایند که با مناظر و صورت های خندان آراسته شده اند و در زیر این همه شگفتی، رگه های نازکی از پلیدی رفته رفته همانند یک سیاهچاله که همه چیز را در خود می کشاند به دورن داستان می خزد و آنجاست که تاثیر بشر در دگرگونی این همه زیبایی مشخص می شود همانند شرحی که بر شخصیت های داستانی پرنسس مونونوکه می گذرد و ساخته دست بشر تباهی و سیاهی را برایشان به ارمغان می آورد.

زندگینامه هایائو میازاکی

هایائو میازاکی کارگردان، نویسنده و انیماتوریست مطرح ژاپنی در ۵ ژانویه ۱۹۴۱ در خانواده ای نسبتا پر جمعیت دیده به جهان گشود. او دوران کودکیش را در شهر آکبنو چو در بونکیو، توکیو گذارند که البته هایائو خاطرات زیادی از آن دوران به یاد ندارد زیرا در آن زمان بسیار کم سن و سال بود که مجبور شد بخاطر جنگ همراه خانواده اش به اوتسونومیا مهاجرت کند. پدرش، کاتسوجی میازاکی یکی از افراد سرشناس ژاپن بود و در آن زمان مالکیت شرکت هواپیمایی میازاکی را در اختیار داشت. پدر او خط تولید هواپیماهای جنگنده را در دست داشت که از این هواپیماها ژاپن برای مقابله با نیروهای محور یا متحدین در جنگ جهانی دوم استفاده کرد.

بیوگرافی Hayao Miyazaki

با شروع جنگ و موشکباران شهرهای ژاپن، شرایط زندگی برای تمام کشور بسیار بد شده بود و مردم با مشکلات بسیار زیادی از جمله بی سرپناهی، گرسنگی، سوگ عزیزان و کمبود امکانت درمانی رو به رو بودند. خانواده میازاکی که از قدیم الایام توسط این شغل آبا و اجدادی از ثروت بسیار زیادی برخوردار بودند، در ابتدا به اوتسونومیا و سپس به کانوما نقل مکان کردند تا از این شرایط بد و مشکلات کمی فاصله بگیرند. هایائو میازاکی در مصاحبه ای درباره آن دوران گفت:

زندگی برایمان بسیار سخت پیش می رفت. من آن دوران را بخوبی به یاد دارم در صورتی که من در آن زمان تنها ۴ و نیم بیشتر نداشتم. من به یاد دارم زمانی را که اوتسونومیای در مقابل چشمانم شروع به سوختن کرد و فکر می کنم بخاطر همین است که همیشه در آثارم سعی می کنم این اتفاق ها را به تصویر بکشم

میازاکی در سال ۱۹۴۷ و پس از شروع جنگ در یک مدرسه ابتدایی در اوتسنومیا دوران تحصیل خودش را آغاز نمود. وی کلاس های اول تا سوم را در همین مدرسه گذراند و تقریبا به این شهر ساکت عادت کرده بود که بعد از بازگشت خانواده اش به سوگینامی کو، مجبور شد تا کلاس چهارم را در مدرسه ابتدایی امیا و کلاس پنجم را در مدرسه ابتدایی ایفوکو بگذراند.

بیوگرافی Hayao Miyazaki

میازاکی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان امیه، در دبیرستان تویوتاما دوران تحصیلی خودش را ادامه داد. در طول سومین سال تحصیل خودش، علاقه میازاکی به انیمیشن سازی با دیدن انیمیشن های پاندا و مار جادویی (۱۹۵۸) که از طرف مدرسه برای دیدن آنها رفته بود برانگیخته شد. او در آن زمان سخت “عاشق” قهرمان اصلی فیلم شده بود و به قول خودش این کاراکتر تأثیر زیادی را بر شخصیت او در دوران نوجوانی گذاشت.

پس از فارغ التحصیلی از تویوتاما، میازاکی برای ادامه تحصیل در دانشگاه گاکوشوین ثبت نام کرد و توانست خیلی زود به عضویت «باشگاه تحقیقاتی ادبیات کودکان» در آید. او در زمان بیکاریش بیشتر طراحی می کرد و اوقات خودش را با معلم هنرش می گذراند اما سرانجام پس از فارغ التحصیلی در رشته علوم سیاسی و اقتصاد تصمیم خودش را گرفت و به سمت سینما کشیده شد.

بیوگرافی Hayao Miyazaki

میازاکی پس از فارغ التحصیلی به سینما گرایش پیدا کرد

میازاکی در سال ۱۹۶۳ کار خود را با یک استودیو تولید انیمیشن آغاز کرد و توانست خیلی زود رموز ساخت یک اثر ماندگار را بیاموزد. چند سال بعد او رویایی که سال ها بدنبال آن بود را لباس حقیقت به تن پوشاند و توانست اولین فیلمنامه خود با نام قلعه کاگلیوسترو را بنویسد. قلعه کاگلیوسترو اولین تجربه عملی این کارگردان سرشناس بود که بیشتر بخش های ساخت این اثر را خود این هنرمند بزرگ برعهده داشت.

اما باید گفت که میازاکی از آن دست آدم هایی نبود که به ساخت تنها یک انیمیشن رضایت بدهد او هدف های بسیار بزرگتری در سر داشت. سرانجام توانست به کمک یکی از برجسته ترین تهیه کنندگان سینمای ژاپن یک استودیو انیمیشن سازی را بنا نهد تا کسانیکه علاقه به ساخت اینگونه آثار دارند در این مجموعه بتوانند به آرزوی خودشان برسند.

نائوشیکا از درهٔ باد

دومین اثر این کارگردان که به کمک کمپانی تازه تاسیسش بر روی پرده رفت باعث پیشرفت بسیار زیاد این کارگردان جوان در صنعت انیمیشن سازی شد. نائوشیکا از دره باد که در ابتدا با فروش بسیار خوبی همراه بود سبب شد تا میازاکی تصمیم بگیرد تا یک استودیو بزرگتر و مجهزتر را ایجاد کند تا در آثار بعدیش با مشکلات زیادی در ساخت و تولید رو به رو نباشد.

بیوگرافی Hayao Miyazaki

ساخت شاهکاری بنام پرنسس مونونوکه

پرنسس مونونوکه را می توان شروعی بر آغاز حرفه ای فعالیت های جهانی این کارگردان بسیار سرشناس دانست. پرنسس مونونوکه انیمه‌ای ژاپنی در سبک حماسی، خیال‌پردازی است که داستان آن در اواخر دوره موروماچی رخ می دهد. میازاکی در ابتدای آگوست ۱۹۹۴ کار بر روی استوری بورد های اولیه شاهزاده مونونوکه را براساس افکار و طرح های اولیه ای از اواخر دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد.

سپس در ماه مه ۱۹۹۵، میازاکی گروهی از هنرمندان و انیماتورهایی که قرار بود روی این پروژه فعالیت کنند را به جنگل های باستانی یاکوشیما و کوههای شیراکامی-سانچی برد و شروع به عکس گرفتن و طرح هایی کردن از روی این مناظر زیبا و دلنشین نمود. در نهایت پرنسس مونونوک با بودجه تخمینی ۲٫۳۵ میلیارد پوند (تقریباً ۲۳٫۵ میلیون دلار آمریکا) تولید شد و این رقم بسیار زیاد باعث شد تا این فیلم به یکی از گرانقیمت ترین فیلمهای استودیو گیبلی در آن زمان تبدیل شود.

نگاهی به داستان انیمه پرنسس مونونوکه

داستان فیلم درباره یک شاهزاد جوان به نام آشیتاکا می باشد که پس از حمله یک گراز بسیار عظیم و الجثه به روستای امیشی که این جوان در آن زندگی می کند، مجبور می شود دیارش را برای کشف حقیقت ترک کند. این جوان که در ابتدا مجبور می شود تا این ایزد شیطانی را قبل از حمله به روستا و نابودی تمام افراد در آنجا بکشد، در اثر تماس با او به نفرینی بسیار سخت و کشنده دچار می شود که باید در ادامه راه حلی برای نجات خودش پیدا کند.

بیوگرافی Hayao Miyazaki

انیمه شهر اشباح

میازاکی بعد از موفقیت بسیار زیادی که با ساختن انیمه پرنسس مونونوکه بدست آورده بود مدتی سعی کرد در سکوتی هنری باشد و بیشتر وقتش را به طراحی و نویسندگی بگذراند. اما در سال ۲۰۰۱ بعد از مدت ها انتظار سرانجام این سکوت شکسته شد و با ساخت انیمه شهر اشباح دوباره وارد دنیای جادویی سینما شد. شهر اشباح که در زبان ژاپنی بیشتر به غیب‌شدن سِن و چیهیرو معروف است، روایتگر زندگی دختر بچه ای بنام چیهیرو اوگینو است که همراه خانواده اش به شهری جدید نقل مکان کند. او که از این جا به جایی بسیار ناخوشایند است، در مسیر رفتن به خانه جدیدشان راه را گم می کنند و بصورت اتفاقی سر از یک معبد بسیار قدیمی و عجیب در می آورند که باعث مشکلات فروانی برای این خانواده می شود.

شهر اشباح را می توان یکی از بهترین آثار پویانمایی دانست که در این دهه های اخیر ساخته شده است، انیمه ای که توانست در زمان اکرانش با فروش بسیار خوبی رو به رو شود و در مراسم اسکار همان سال نیز جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی و همچنین جایزه خرس طلایی در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین را مال خود کند.

بیوگرافی Hayao Miyazaki

قصر متحرک هاول

این کارگردان همیشه نشان داده است که برای ساختن آثار فاخر خودش نیازی به عجله ندارد، فیلم هایش را خودش می نویسد و سر صبر حوصله آنها را منتشر می کند. اما در سال ۲۰۰۴ میازاکی به سراغ یک اثر اقتباسی بنام Howl’s Moving Castle رفت که از کتابی به همین نام و به قلم دیانا وین جونز گرفته شده بود.

قصر متحرک هاول درست در زمانی ساخت شد که این کارگردان بزرگ با اثر قبلی خودش توانسته بود مخاطبان بسیار زیادی را عاشق خودش کند. داستان قصر متحرک هاول نیز همانند شهر اشباح و پرنسس مونونوکه دارای خیال پردازی ها و فضاهای جادویی بود که در عین سادگی و بی آلایش بدون آرامش خواصی را به مخاطب خودش منتقل می کرد. صحنه های زیبا و به یاد ماندنی در کنار خط داستانی بسیار قوی، سرانجام این اثر نیز همانند آثار قبلی این کارگردان با استقبال بسیار خوبی همراه شد و با فروش بسیار خوبی که در گیشه ها داشت توانست نظر منتقدان زیادی را به خود جلب کند.

بیوگرافی Hayao Miyazaki

انیمه باد برمی‌خیزد

این کارگردان بسیار بزرگ و خوش ذوق بعد از موفق های بسیار زیادی که در ساخت انیمیشن های قبلی خود به دست آورده بود در سال های بعد دست به ساخت انیمشن هایی چون پونیو روی صخره کنار دریا و باد برمی‌خیزد زد که هر دو ساخته این هنرمند مورد تایید و استقبال هواداران این کمپانی بسیار بزرگ قرار گرفت. البته باید گفت چندی پیش از ساخت انیمه باد برمیخزد این کارگردان نامی اعلام کرد که قصد دارد تا برای همیشه کارگردانی را رها کند و بازنشسته شود.

با تشکر از دوستانی که تا آخر همراه ما بودند، شما عزیزان می توانید برای مطالعه جدیدترین بیوگرافی هنرمندان مرد با ما در مجله خبری زیمگ همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *