بیوگرافی Saoirse Una Ronan

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

این هفته سعی داریم تا نگاهی کوتاه به زندگی و آثار یکی از چهره های جوان سینمای هالیوود بیندازیم، بازیگری که توانست خیلی زود در میان این همه چهره سرشناس خودش را بالا بکشد و به یکی از بازیگران تراز اول تبدیل شود. برای مطالعه ادامه بیوگرافی Saoirse Una Ronan با ما در مجله خبری زیمگ همراه باشید.

سیرشا یونا رونان (Saoirse Una Ronan) چهره جوان و بسیار زیبای سینمای هالیوود که در این چند سال اخیر موفق شده است با بازی در فیلم های مطرح زیادی همچون استخوان‌های دوست‌داشتنی، هتل بزرگ بوداپست و زنان کوچک به شهرت بسیار زیادی دست پیدا کند، در دوازدهم آوریل ۱۹۹۴ در خانواده ای کم جمعیت در شمال نیویورک چشم به جهان گشود. او که تنها فرزند خانواده بود سخت از طرف والدینش مورد حمایت قرار می گرفت و به قول خودش بسیار ناز پرورده بود.

او از کودکی علاقه بسیار زیادی به حرفه بازیگری داشت و دلیل آنها هم بر کسی پوشیده نبود، پدر و مادر او هر دو در کار سینما و بخصوص بازیگری بودند. «مونیکا برنان» مادر سیرشا در کودکی بخاطر چهره زیبا و معصومانه اش توانست وارد عرصه بازیگری شود و سالها نیز در این زمینه فعالیت داشت که بعد از ازدواج کلا این رشته هنری را برای همیشه ترک کرد. از طرفی پدر او نیز پل رونان که در ابتدا مشغول حرفه پر درآمد ساخت و ساز بود سرانجام تصمیم گرفت تا به بازیگری روی بیاورد و در جلوی دوربین ظاهر شود.

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

زندگینامه سیرشا رونان

از آنجایی که پدر و مادر سیرشا اهل دوبلین بودند و زندگی مشترکشان را در خانه ای کوچک در آن شهر بنا کرده بودند، سیرشا نیز در آنجا بدنیا آمد و تا سه سالگی در آن شهر زندگی کرد و به قول خودش اگرچه چیز زیادی از آن دوران به یاد ندارد اما برایش بسیار شیرین و جذاب بود. او در ادامه بخاطر یکسری سری از مشکلات همراه خانواده اش به یک روستای دوره افتاده در همان حوالی بنام هاث نقل مکان کرد و زندگی تازه ای در آنجا آغاز نمود.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم علاقه بسیار زیاد این خانواده به حرفه بازیگری باعث شد تا سیرشا نیز خیلی زود در این حرفه پا بگذارد. او سال های زیادی برای بازی در فیلم ها و سریال های مختلف تست بازیگری داد اما سرانجام بلیط شانس او در ۹ سالگی برنده شد و توانست در نقش کوتاهی در سریال درمانگاه (The Clinic) بعنوان بازیگر خردسال ایفای نقش کند. این نقش کوتاه که از شبکه‌ی ملی ایرلند به پخش در آمد خیلی زود این بازیگر خردسال را به اوج شهر رساند و او توانست بعد از این سریال در چندین سریال دیگر از جمله سریال اثبات (Proof) حضور یابد.

تست بازیگری رونان برای بازی در فیلم هری پاتر

سیرشا که از کودکی علاقه بسیار زیادی به سری مجموعه فیلم های هری پاتر داشت با شنیدن خبر ساخت هری پاتر و محفل ققنوس سریعا برای بازی در نقش لونا لاوگود تست بازیگری داد اما نتوانست این نقش مهم در پنجمین فیلم هری پاتر را مال خود کند و این نقش در نهایت به ایوانا لینچ رسید.

سیرشا در همان سال اولین تجربه سینمایی خودش را در اثر امی هکرلینگ بنام I Could Never Be Your Woman تجربه کرد. او در این فیلم در نقش دختر نوجوانی بنام ایزی منسفورث ظاهر شد که سخت در آتش عشق یکی از دوستانش می سوزد و از طرفی مادر او نیز همانند دخترش عاشق پسر جوانی شده است که از او بسیار کم سن و سال تر است. این نقش آفرینی بسیار ماهرانه راه را برای این بازیگر جوان تا حدود زیادی مساعد کرد تا او بتواند خیلی زود به آنچه در ذهن دارد دست پیدا کند.

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

سیرشا رونان برای بازی در فیلم هری پاتر تست بازیگری داد _ بیوگرافی Saoirse Una Ronan

فیلم Atonement یک عاشقانه بسیار متفاوت

فیلم تاوان را می توان یکی از بهترین آثار اقتباسی در این چند دهه اخیر دانست، فیلمی به کارگردانی جو رایت کارگردان شناخته شده سینمای هالیوود که با ساخت غرور و تعصب در سال ۲۰۰۵ توانسته بود به شهرت بسیار زیادی دست پیدا کند. این کارگردان پس از کسب موفق بسیار زیادی که در فیلم غرور و تعصب که برگرفته از داستانی به قلم «جین آستن» بود به سراغ داستانی بنام تاوان رفت که یکی از آثار بسشیار برجسته ایان مک‌یوون می باشد.

سریشا که بسیار مشتاق حضور در این فیلم و بازی در نقش بوریونی تالیس بود برای بازی در این نقش تست بازیگری داد که خیلی زود مورد تایید جو رایت قرار گرفت و توانست این نقش بسیار مهم در این فیلم را بدست آورد. داستان این فیلم حول محور دختر نوجوانی می چرخد که آرزوهای کودکانه بزرگی در سر دارد و سعی دارد تا در سال های آینده نام خود را بعنوان یک نویسنده مطرح کند. اما در این میان اتفاقی رخ می دهد و با قضاوت اشتباهی که این دختر نوجوان انجام می دهد باعث می شود که پسر خدمتکار که سخت عاشق خواهرش (با بازی کیرا نایتلی) است به جرم ناکرده از آن خانه دور کنند و باعث سراانجام بدی برای این دو نفر می شود.  جالب اینجاست که اشاره کنیم سیرشا تنها در این فیلم ۱۳ سال داشت و توانست بعد از نمایش تاوان بر روی پرده سینماها نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شود.

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

رونان در فیلم تاوان _ بیوگرافی Saoirse Una Ronan

سریشا بعد از بازی بسیار موفقی که در فیلم تاوان از خودش به نمایش گذاشته بود خیلی زود توانسته بود جایگاه ویژه ای در میان بازیگران سرشناس هالیوودی پیدا کند و نام خود را بر سر زبان ها بیندازد. او در گام های بعدی خودش در فیلم های دیگری از جمله به مبارزه طلبیدن مرگ و شهر اخگر حضور پیدا کرد و روزهای خوبی را در سینما دنبال می کرد. اما شاید بتوان یکی دیگر از فیلم هایی که دوباره نام او را بر سر زبان ها انداخت حضور در فیلم استخوان‌های دوست‌داشتنی دانست.

سیرشا رونان در فیلم The Lovely Bones

پیتر جکسن که در آن سال ها بخاطر ساخت فیلم ارباب حلقه ها توانسته بود به یکی از برجسته ترین کارگردان های تاریخ سینما بدل شود در سال ۲۰۰۹ یک پروژه جدید بنام استخوان‌های دوست‌داشتنی را کلید زد که فیلم بسیار موفقی نیز از آب درآمد. سیرشا که خیلی دوست داشت تا با کارگردان بزرگی همانند پیتر جکسن یک همکاری بسیار خوب را تجربه کند، پیش از زمان فیلمبرداری صحنه‌های مربوط به سوزی سالمون را با اجرای خودش ضبط کرد و برای این کارگردان فرستاد. جکسن که از بازی این دختر بسیار جوان بسیار تعجب کرده و تحت تاثیر نیز قرار گرفته بود تصمیم گرفت تا این بازیگر جوان را برای بازی در این نقش انتخاب نماید.

داستان فیلم استخوانهای دوست داشتنی

فیلم استخوان های دست داشتنی داستان یک مجرم دیوانه را روایت می کند که بعد از گیر انداختن دختر نوجوانی بنام سوزی سالمون و سپس  هتک حرمت، او را بصورت فجیعی به قتل می رساند، اما داستان به اینجا ختم نمی شود و فیلم سعی دارد تا نگاهی داشته باشد به روایتی که سوزی از این اتفاق بسیار تلخ روایت می کند. باید اشاره کنیم که در ابتدا خانواده رونان سخت از اینکه دخترشان در چنین فیلم خشنی بازی کند سخت مخالف بودند اما جکسن مشخص کرد که این فیلم یک داستان کودکانه است و هیچگونه صحنه خشن و یا مسائل مربوط به بزرگسالان در آن رخ نمی دهد.

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

جکسن و رونان در پشت صحنه فیلم اسخوان های دوست داشتنی

نگاهی به فیلم راه بازگشت

راه بازگشت (The Way Back) به کارگردانی پیتر ویر را می توان یک درام جنگی بسیار موفق دانست. پیتر ویر که یکی از برجسته ترین کارگردان های سینمای هالیوود می باشد و در کارنامه هنریش فیلم های بزرگی چون  انجمن شاعران مرده، بی‌باک، نمایش ترومن و ناخدا و فرمانده: آخر دنیا را داراست در سال ۲۰۱۰ فیلمی بنام راه بازگشت را شروع به ساختن کرد که در آن بازیگران مطرح زیادی همچون جیم استرجس، کالین فارل، اد هریس، سیرشا رونان، مارک استرانگ، سباستین اورزندوسکی، گوستاف اسکارشگورد حضور یافتند.

این فیلم روایتگر تعداد زیادی از اسیران اردوگاه کار اجباری است که سعی دارند تا به هر شکلی که شده از اردوگاهشان فرار کنند و مسافت بسیار طولانی را طی کنند و خود را از سرما، فرار از پاسبان ها و…نجات دهند. رونان در این فیلم در نقش دختر لهستانی ظاهر می شود که در میانه راه با این افراد هم مسیر می شود.

ادامه روند موفق سیرشا رونان در زمینه بازیگری

او بعد از این فیلم در چندین فیلم مطرح حضور پیدا کرد از جمله آنها می توان به فیلم هایی چون هانا، بیزانتیوم، میزبان، وایلت و دیزی و هتل بزرگ بوداپست اشاره کرد. سیرشا در سال های بعد بیشتر رو به صداپیشگی آورد و در چندین اثر انیمیشنی نیز حضور پیدا کرد.

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

صحنه ای از فیلم بسیار مطرح لیدی برد

لیدی برد یک اثر کاملا متفاوت

شاید بتوان بازی در نقش کریستین مک‌فرسون در فیلم لیدی برد به نویسندگی و کارگردانی گرتا گرویگ را یکی از متفاوت ترین نقش آفرینی های رونان دانست. فیلم خانوم برد فیلمی در ژانر بلوغ و کمدی-درام است که در سال ۲۰۱۷ بر روی پرده سینماها رفت و توانست مخاطبان بسیار زیادی را مال خود کند و در گیشه ها نیز فروش بسیار خوبی را تجربه نماید.

داستان فیلم سعی دارد تا بیشتر حول محور زندگی دختر جوانی بنام کریستین مک‌فرسون یک دانش‌آموز دبیرستانی بچرخد که در در ساکرامنتو، کالیفرنیا زندگی می کند. فیلم در تمام مدت سعی دارد تا روایتی صادقانه از مشکلات جوانان را به تصویر بکشد که در این کار هم بسیار موفق بوده و توانسته با نظر مثبت منتقدان سینما همراه شود.

بیوگرافی Saoirse Una Ronan

سیرشا رونان در فیلم زنان کوچک

فیلم زنان کوچک

اما شاید بتوان مهمترین نقش آفرینی در ۲۰۱۹ را بازی در فیلم بسیار مطرح زنان کوچک که اقتباسی از کتابی به همین نام و به قلم لوییزا می الکات می باشد معرفی کرد. رونان در این فیلم بار دیگر همکاری بسیار خوبی را با گرتا گرویگ برای بار دوم تجربه نمود و توانست بعد از بازی در چند فیلم نچندان موفق نام خود را بر سر زبانها بیندازد. در این فیلم بازیگران مطرحی همچون اما واتسون، فلورنس پیو، الیزا اسکانلن، لورا درن، تیموتی شالامی، مریل استریپ حضور پیدا کرده اند.

از اینکه تا انتهای بیوگرافی Saoirse Una Ronan با همراه بودید از شما بسیار متشکریم و اگر علاقه به مطالعه بیوگرافی هنرمندان زن هستید با ما در مجله خبری زیمگ همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *