بررسی سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14

بررسی سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14

در این مطلب از مجله خبری زیمگ قصد داریم به بررسی کوتاه سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14  بپردازیم. حدود سه ماه پیش برای آیفون و آیپد  سیستم عامل نسخه ۱۴ منتشر شد. این سیستم عامل ها با قابلیت‌هایی همچون ابزارهای جدید، دسته‌بندی متفاوت اپ‌ ها، اعلانیه‌های جمع‌وجورتر و  همچنین iMessage به‌روز دردسترس قرار گرفتند.

بعد از معرفی  این دو سیستم‌عامل iOS 14 و iPadOS 14 به‌صورت جداگانه برای آیفون و آیپد، مشخص شد که اپل تمرکز بیشتری را برای توسعه دو سیستم‌عامل صرف خواهد کرد. به‌صورت اسمی این دو سیستم عامل از هم جدا هستند. اما چنانچه به تغییرات و قابلیت‌های اضافه‌شده در سال‌های گذشته نگاهی بیندازیم. مرز بینبین این دو سیستم عامل اپل کمتر می‌شود. سیستم عامل iOS 14 با قابلیت‌هایی همچون ویجت و App Library، شخصی‌سازی بیشتری را برای کاربر در دسترس قرار میدهد، iPadOS 14 نیز با پیروی از آرمان‌های آیپد، عملکرد قلم را در بخش‌های مختلف سیستم‌عامل به اوج خود می‌رساند.

این دو سیستم عامل دارای تغییرات زیادی شامل بهبود‌ عملکرد در اپلیکیشن‌هایی چون Messages، نقشه، اپلیکیشن موزیک، سیری و بهبودهایی در زمینه‌ی حریم خصوصی و امنیت را تجربه ایجاد کرده اند. مطابق انتظار نسخه‌ی ابتدایی هر دو سیستم‌عامل تعدادی باگ و مشکلات نرم‌افزاری داشت، اما به سرعت اپل با انتشار به‌روزرسانی‌هایی مشکلات ابتدایی اسن سیستم عامل ها را رفع کند؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون iOS 14 و iPadOS 14 ایرادات خاصی ندارند. پس به راحتی میتوانید در صورت امکان سیستم عامل خود را به این نسخه عا ارتقاع دهید.

بررسی سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14

ویژگی ویجت در سیستم عامل iOS 14 

ویژگی «ویجت» برای کاربران آیفون یک قابلیت دسترسی سریع است؛ چراکه از مدت‌ها پیش با کشیدن صفحه نمایش به سمت راست در صفحه‌ی هوم می‌توانید به انواع ویجت‌ها دسترسی داشته باشید؛ البته تا پیش از iOS 14 استفاده از ویجت‌ها بیشتر به‌معنی دسترسی سریع به اپلیکیشن‌ها بود، نه تعامل با اپلیکیشن‌ها، درحالی‌که کاربران اندروید از سال‌ها پیش می‌توانستند از ویجت‌های تعاملی برای شخصی‌سازی صفحات هوم رابط کاربری در اندروید استفاده کنند. شرکت اپل با ‌روزرسانی جدید، کاربران اپل نیز میتوانند از این قابلیت استفاده کنند.

ویجت‌ها در iOS را می‌توان در سه اندازه‌ متفاوت کوچک، متوسط و بزرگ تبدیل کرد. در صفحه‌ی ۶×۴ اپلیکیشن‌ها، هرکدام از ویجت‌های کوچک، متوسط و بزرگ به‌ترتیب ابعادی معادل ۲×۲، ۲×۴ و ۴×۴ در می آیند. ولی در مورد  ویجت‌های ۲×۲ iOS اجازه‌ی استفاده را در میانه‌ی صفحه نمی‌دهد و صرفا می‌توان آن‌ها را در ۲ ستون سمت چپ یا سمت راست جایگزین کرد. از سوی دیگر برخلاف سیستم عامل اندروید، امکان تغییر سایز، پس‌از قرار دادن آن در موقعیت دلخواه نیز امکانپذیر نیست!

یکی از ویژگی‌های جذاب ویجت‌ها امکان قرار دادن ویجت‌های هم‌اندازه روی هم به‌صورت لایه‌ای و کشیدنی بین ویجت ها است. بدین‌ترتیب می‌توان از اشغال فضای بیهوده در اپلیکیشن‌ها جلوگیری کرد. بخاطر قابلیت Smart Stack کاربر می‌توان سوایپ بین ویجت‌های لایه‌ای را به هوش مصنوعی Siri بسپارد تا بسته به کاربری فرد، در زمان‌های مختلف، ویجت مناسب به‌صورت خودکار  برای کاربر قرار دهد.

بررسی سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14 قابلیت App Library در سیستم عامل iOS 14 

قابلیت App Library یک ویژگی‌ جذاب دیگر iOS 14 می باشد که به فضای شلوغ و درهم اپ‌ها سامان می‌بخشد. با سوایپ به آخرین صفحه از سمت راست، مجموعه‌ای از پوشه‌های دسته‌بندی‌شده با ابعاد ۲×۲ نمایان خواهد شد که کل اپلیکیشن‌های موجود در گوشی را در  خود دارند. متأسفانه امکان اضافه/حذف کردن اپلیکیشن از درون پوشه‌ها یا تغییر نام آن‌ها در حال حاضر امکانپذیر نیست. اما در هر پوشه ۳ اپلیکیشن پرکاربرد با ابعاد بزرگ‌تر به‌نمایش خواهند آمد. دسته‌بندی‌ها انجام‌شده توسط اپل چندان عالی و کامل نیست ولی موارد عجیبی بین آن‌ها پیدا می‌شود؛ به‌عنوان مثال اپلیکیشن Phone در پوشه‌ی Social قرار داده میشود.

صرف‌نظر از معایب در نسخه ابتدایی و حال حاضر سیتم عامل آی او اس ۱۴ وجود دارد. ویژگی App Library به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به حذف اپلیکیشن، آن را از صفحه‌ی هوم پاک کند. با این امکان صفحه‌ی هوم به‌جای آنکه پر از اپ‌های بی‌استفاده یا کم‌استفاده باشد، تنها مواردی را شامل میشود که روزانه با آن‌ها سروکار داریم. iOS 14‌ با قابلیت App Library امکان مخفی‌کردن صفحه‌ یا تمام صفحات اپلیکیشن را نیز دراختیار کاربر می‌گذارد. از سوی دیگر می‌توان انتخاب کرد که اپ‌های جدید به‌جای اضافه‌شدن به صفحات هوم، صرفا درون پوشه‌‌‌ی مربوطه در App Library قرار بگیرند.

بررسی سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14

ویژگی ویجت در سیستم عامل iPadOS 14

اما ویجت ها برای iPadOS 14 چگئنه است؟ باید در این مورد بیان کرد که کاملا متفاوت با نسخه iOS 14 است. ویجت‌ها بدون تغییر نسبت به نسخه قبل به‌صورت ثابت در کنار صفحه‌ی اول قرار دارند. در میان اپلیکیشن‌ها نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. البته بهبود‌هایی صورت‌گرفته است که در ویجت‌های iOS برای iPadOS نیز در دسترس هستند. بنابراین می‌توان با ظاهری جدید‌تر از ویجت‌ها بهره گرفت. یا میتوان چند ویجت هم‌اندازه را در یک قالب قرار داد. مورد دیگر درباره‌ی iPadOS 14 وجود دارد که به نبود بخش App Library مربوط است. بنابراین کاربران آیپد باید از همان راهکار پوشه‌بندی‌ قدیمی برای مرتب‌ کردن اپلیکیشن‌ها استفاده کنند.

بررسی سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14

قابلیت‌های جدید در iOS 14 برای iMessage 

اپلیکیشن iMessage تنها ابزاری برای دریافت و ارسال پیام کوتاه نیست. در بعضی از کشور‌ها به‌ویژه ایالات‌متحده، iMessage پیام‌رسان بسیار محبوبی است. جزو برگ‌های برنده‌ی اپل در رقابت با دیگر شرکت‌ها به‌حساب می‌آید. افراد زیادی به‌دنبال خرید آیفون و جدید‌ترین محصولات اپل هستند، زیرا می‌توانند بسیاری از مخاطبانشان از iMessage استفاده می‌کنند. به‌رسم گذشته، اپل با به‌روزرسانی iOS 14، ویژگی‌های جدیدی را نیز برای پیام‌رسان محبوبش تدارک دیده است.

در نسخه‌ی جدیدتر iMessage می‌توان به‌صورت خطی به پیام‌های دیگران در گروه‌ها پاسخ داد. یکدیگر را منشن کرد و گفت‌وگو با افراد دلخواه یا گروه‌های مختلف را به شکلی متفاوت در بالای فهرست‌ها پین کرد. با پین‌کردن یک گفت‌وگو، آواتار فرد در ابعادی بزرگ، بالای فهرست قرار می‌گیرد. با این قابلیت پیام جدید به‌صورت یک حباب کوچک در کنار آواتار فرد به‌نمایش در می‌آید. با پین‌کردن گروه‌ها، آواتار ترکیبی از پروفایل کاربران گروه خواهد بود که در آن تصویر شخص فعال‌ در گفت‌وگو بزرگ‌تر می‌شود.

احتمالا ظاهر متفاوت گفت‌وگوهای پین‌شده برای بسیاری از کاربران جالب خواهد بود؛ اما بنابر تجربه‌ی نگارنده، آواتارهای پین‌شده با ابعاد بزرگ‌شان فضای زیادی را اشغال می‌کنند؛ به‌طوری که یافتن آخرین پیام‌های دریافتی به امری آزاردهنده بدل می‌شود.

در هرصورت اینکه می‌توان گروهی را برای همیشه ساکت کرد و تنها در صورت منشن‌شدن، از اعلانیه‌ها باخبر شد، یکی از اتفاقات خوبی است که در نسخه‌ی جدید iMessage اضافه شده است.

 

در لیست پایین اسم دستگاه های سازگار با  سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14

سیستم عامل iOS 14
iPhone 12 mini / 12 / 12 Pro / 12 Pro Max
iPhone SE 2020
iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max
iPhone XS / XS Max
iPhone X
iPhone 8 / 8 Plus
iPhone 7 / 7 Plus
iPhone 6s / 6s Plus
iPhone SE
سیستم عامل iPadOS 14
(iPod touch (7th generation
(iPad Pro 12.9-inch (4th generation
(iPad Pro 11-inch (2nd generation
(iPad Pro 12.9-inch (3rd generation
(iPad Pro 11-inch (1st generation
(iPad Pro 12.9-inch (2nd generation
(iPad Pro 12.9-inch (1st generation
iPad Pro 10.5-inch
iPad Pro 9.7-inch
(iPad (7th generation
(iPad (7th generation
(iPad (6th generation
(iPad (5th generation
(iPad mini (5th generation
iPad mini 4
(iPad Air (3rd generation

امیدوارم بررسی سیستم عامل های iOS 14 و iPadOS 14 برای شما مفید بوده باشد.شما میتوانید جدیدترین اخبار موبایل و همچنین اخبار آیفون را در مجله خبری زیمگ دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *